Видобуток корисних матеріалів на астероїдах може здатися чимось незвичайним, але насправді компанії і навіть деякі уряди вже серйозно розглядають цю можливість. Чому б і ні: в порівнянні з колосальними технічними завданнями, які доводиться вирішувати на Землі, в умовах нашої гравітації, на астероїді все буде набагато простіше, в менших масштабах, у високій концентрації і з найпростішими технологічними рішеннями. Залишається сподіватися тільки, що розробка астероїдів почнеться досить швидко, щоб вирішити проблеми з ресурсами, з якими світ зіткнувся вже зараз.

Вчені працюють з компаніями, які планує розробляти астероїди, щоб прискорити настання цього майбутнього. З огляду на секретності окремих даних, про що вони розповідати не можуть – комерційна таємниця. Проте основні причини оптимізму і що це може означати для нашого майбутнього – про це вони говорять абсолютно відкрито.

Багато людей скептично ставляться до видобутку ресурсів на астероїдах, бо думають, що завдання всього цього – повернути в продаж на Землі платину. У ЗМІ впевнено заявляють про те, що платиновий астероїд може коштувати трильйони доларів, але будь-хто, хто має базове розуміння економічних реалій, скаже, що поява на планеті гігантського запасу дорогоцінного металу просто обрушить ринок, тим самим зменшивши і цінність астероїда.

З іншого боку, якщо план полягає в тому, щоб добувати платину невеликими порціями, підтримуючи високу вартість (як у випадку з алмазами, наприклад), як тоді старателі астероїдів будуть конкурувати з земними старателями, які вже отримують вигоду від існуючої ланцюжка поставок і перевезень?

Саме тому платина не є метою космічних шахтарів. Першим продуктом з астероїдів буде щось менш очевидне: вода.

Для ракетних вчених вода є сировиною для палива. Запуск води із Землі в космос вимагає багато палива, через що вся концепція стає сумнівною і замкнутою. На щастя, в космосі води дуже багато і її простіше пересувати. Воду можна витягати з глинистих мінералів на поширених невеликих тілах – вуглецевих астероїдах. Після відділення від мінералів вода може бути розділена електрикою (в процесі електролізу) на водень і кисень, а потім використовуватися в ракетному паливі.

Виробництво ракетного палива в космосі зменшить витрати на всі інші процеси, які проходять в космосі, сприяючи запуску циклу ланцюжків поставок і позаземної транспортної ланцюга. Однак перш ніж це станеться, необхідно знайти операторів, здатних запустити процес.

Хто буде купувати ракетне паливо, зроблене з астероїдної води? Одна з концепцій полягає в тому, щоб продавати його телекомунікаційним компаніям для запуску супутників на орбіту. Десять років тому більшість супутників запускали прикріпленими до невеликої верхнього ступеня ракети. Вона виводила супутник на геоперехідну орбіту, яка проходить територією нижчій точці на 200 кілометрів над поверхнею Землі і у вищій – на 36 000 км. Космічний апарат цілиться на найвищу точку, супутник випускається і починає передавати дані користувачам. Вартість відпрацьованої верхньому щаблі, втім, досить висока.

Сьогодні більшість власників супутників розміщують невеликий електричний двигун на космічному апараті. Він дешевше і ефективніше, але дуже слабкий. Необхідно від шести до дванадцяти місяців, щоб супутник вийшов на кінцеву орбіту. Час – гроші, тому така затримка обходиться власникам супутника в сотні мільйонів упущеної вигоди.

Розробка астероїдів надасть третій варіант. Розробляє компанія буде продавати воду транспортної космічної компанії, яка буде з її допомогою заправляти космічну баржу, припарковану на земній орбіті. Баржа буде стикуватися із запущеним супутником на геоперехідну орбіті і виводити його на кінцеву орбіту протягом дня.

За розрахунками вчених, вартість цієї послуги, включаючи повернення капіталу, фінансові витрати, страхування та прибуток для всіх сторін, буде менше, ніж упущена вигода в сучасних реаліях, а значить це бізнес-кейс. Єдина проблема полягає в тому, щоб знайти достатньо клієнтів, готових скористатися цією послугою.

І ось тут-то можуть допомогти космічні агентства на кшталт NASA. Якщо вони розроблять заправний сховище в космосі, щоб знизити свої витрати на освоєння Місяця або Марса, і якщо вони підпишуть комерційні контракти на поставку космічної води, вони зменшать капітальні вкладення і ризик для нових видобувних компаній. У деякому роді урядові агентства можуть забезпечити ранній успіх приватної космічної галузі.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here